بازسازی و مرمت ساختمان

بازسازی ساختمان چیست؟

بازسازی ساختمان همیشه یک عملیات ساختمانی پر طرفدار و پر تقاضا در بین صاحبان املاک است. نوسازی در واقع عملیات نوسازی و تعمیر ساختمان است که برای افزایش عمر ساختمان و ارتقای کیفیت آن انجام می شود. بازسازی هر سازه جنبه های مختلفی دارد و یک عملیات تخصصی تلقی می شود و قبل از شروع عملیات، بررسی کامل توسط متخصصان انجام می شود. در این بررسی باید مشکلات سازه ای ناشی از استهلاک و گذر زمان برطرف شود.
بازسازی می تواند جزئی یا کلی باشد. بازسازی جزئی به این معنی است که بازسازی فقط برای قسمت های خاصی از ساختمان مانند اتاق نشیمن، آشپزخانه، مراقبت های بهداشتی، حمام و غیره انجام می شود. گاهی اوقات بازسازی هایی نیز برای زیباتر شدن فضا انجام می شود.


دلایل بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان می تواند دلایل زیادی داشته باشد. از دلایل اصلی بازسازی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تخریب ساختمان: ساختمان ها می توانند تحت تأثیر عوامل مختلفی مانند رویدادهای طبیعی، ساخت ساختمان های مجاور، فرسوده و قدیمی باشند. در این صورت ممکن است کل بافت یا بخشی از ساختمان تجزیه شود.
تغییر کاربری ساخت و ساز: گاهی ممکن است مالکان ساختمان، کاربری مربوط به ساختمان را تغییر دهند. در این صورت دکوراسیون داخلی باید تغییر کند. برای این منظور صاحبان ساختمان مشغول بازسازی هستند.
تغییر در دکوراسیون داخلی: طبق تحقیقات مشخص شده است که زندگی یا کار در یک محیط همگن منجر به کاهش عملکرد و افت ذهنی می شود. بنابراین در مراکز اداری، تجاری و یا ساختمان های مسکونی باید هر از چند گاهی تغییراتی صورت گیرد تا این امر نیاز به نوسازی و نوسازی داشته باشد.

مرحله بازسازی ساختمان

بازسازی عملیات آسانی نیست و مراحل مختلفی دارد. این مراحل باید توسط متخصصان انجام شود تا در نهایت با نتیجه مطلوب همراه شود. مرحله بازسازی عبارت است از:

مشاوره با متخصصان بازسازی: اولین قدمی که پس از تصمیم گیری برای بازسازی ساختمان باید برداشته شود، مشاوره با متخصص بازسازی ساختمان است. کارشناسان شما را برای بازسازی ساختمان راهنمایی می کنند و راه های پیش رو را برای شما توضیح می دهند.
تخریب ساختمان: مرحله دوم بازسازی ساختمان، تخریب آن است. در این مرحله بسته به طرح کلی کار، قسمت هایی که نیاز به تخریب و حذف دارند مشخص می شود. سپس با رعایت اصول ایمنی و مقررات ساختمانی، آن قطعات تخریب می شوند.
ساخت و ساز: پس از مشاوره با متخصصان و تخریب ساختمان و به طور کلی ایجاد زمینه برای اجرای پروژه بازسازی، نوبت به ساخت و ساز می رسد. در این مرحله قسمت هایی که باید به سازه اضافه شوند مشخص می شوند. سپس با کمک نیروی متخصص این مقاطع باید اجرا شوند. سپس تغییراتی که باید در دکوراسیون داخلی ایجاد شود اعمال می شود. در این مرحله نتایج بازسازی ساختمان مشخص خواهد شد.


تفاوت بین بازسازی و نوسازی ساختمان

دانستن این نکته ضروری است که عملیات بازسازی و عملیات نوسازی با یکدیگر متفاوت هستند، اما به جای آن از این دو عبارت اشتباه استفاده می شود. نوسازی به معنای انجام تعمیراتی در ساختمان قدیمی یا شکسته است که عمر ساختمان را افزایش داده و کیفیت آن را بهبود می بخشد. بازسازی در واقع همان فرآیندی است که بر روی بناهای تاریخی انجام می شود و از تخریب این بناهای تاریخی و باستانی جلوگیری می کند.

بازسازی ساختمان به معنای بازسازی کامل یک ساختمان قدیمی است. در این ساخت و ساز ظاهر و فضای داخلی ساختمان احتمالاً تغییر زیادی خواهد کرد. در طی این فرآیند، تأسیسات، نمای بیرونی، داخلی و نقشه داخلی خانه ممکن است تغییر کند. به طور کلی هدف از نوسازی ساختمان تبدیل ساختمان به یک ساختمان جدید و زیبا است، در حالی که هدف از بازسازی ساختمان افزایش دوام و بهبود کیفیت آن است.

بازسازی ساختمان، عملیات بازسازی و تعمیر ساختمان است که به منظور افزایش عمر و بهبود کیفیت ساختمان انجام می شود. بازسازی بسیار که هزینه و مقرون به صرفه تر بازسازی ساختمان است و زمان کمتری را می گیرد.

هزینه های بازسازی ساختمان

هزینه بازسازی ساختمان یکی از مهم ترین عواملی است که افراد درباره آن سوال می پرسند. توجه داشته باشید در صورتی که فرآیند بازسازی به متخصصین سپرده شود و روند کار واقعی باشد، هزینه ها بسیار مناسب خواهد بود. بنابراین توصیه می شود در انتخاب تیم دکوراتور و بازسازی داخلی دقت لازم را داشته باشید. عوامل موثر بر هزینه بازسازی ساختمان عبارتند از:

سال ساخت ساختمان.
تغییرات ایجاد شده در ساختمان
هزینه های مورد نیاز برای بازسازی
کیفیت استفاده در بازسازی

قوانین بازسازی ساختمان

بازسازی ساختمان قوانین خاص خود را دارد. طبق قانون، کلیه عملیات بازسازی نیاز به مجوز ندارد، اما باید تعدادی اصلاحات و نوسازی با تایید شهرداری و اخذ مجوز انجام شود. نیازی به اخذ مجوز از شهرداری نیست:

تعمیر و تعویض کف و خاک.
کار و کار سفید.
رنگ آمیزی
فعالیت های مربوط به تعمیر و تعویض ساختمان ها.
تغییرات در ساختمان و باغ.
چیدمان استخر یا استخر به شرطی که منجر به از بین رفتن فضای پارک نشود.
ساخت و سازهای مرتبط با سرویس بهداشتی.
تعویض درب و پنجره.
ساخت خطوط لوله.
تخریب دیوارها و سقف های داخلی که قایق ساختمانی بر روی آنها سوار می شود.
حرکت پله ها.
دیوارهای پارکینگ
حذف قسمت هایی از ساختمان ها که طبق مقررات شهری ممنوع است.

جمع بندی

نوسازی ساختمان عملیات نوسازی و تعمیراتی است که به منظور افزایش عمر ساختمان و بهبود کیفیت آن انجام می شود. بازسازی ساختمان به معنای بازسازی کامل یک ساختمان قدیمی است. در این ساخت و ساز ظاهر و فضای داخلی ساختمان احتمالاً تغییر زیادی خواهد کرد. بازسازی ساختمان نسبت به نوسازی هزینه کمتری خواهد داشت.